Wykaz lektur

Wykaz lektur szkolnych

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Zarzeczu Dużym

rok szkolny 2018/2019

KLASY IV- VI

Lektury obowiązkowe:

klasa IV:

  • Jan Brzechwa, „Akademia Pana Kleksa”.
  • Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.
  • René GoscinnyJean-Jacques Sempé „Mikołajek” (wybór opowiadań)
  • Clive Staples, „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”

Klasa V:

  • Ignacy Krasicki, wybrane bajki.
  • Ferenc Molnar, „Chłopcy z Placu Broni”
  • Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”

Klasa VI:

  • Rafał Kosik, „Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
  • John RonaldTolkien, „”Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  • Adam Bahdaj, „Kapelusz za 100 tysięcy”
  • Frances Hodgson Burnet, „Tajemniczy ogród” lub inna opowieść;
  • Lewis Carroll, „Alicja w Krainie Czarów”
  • Aleksander Dumas, „Trzej muszkieterowie”
  • Olaf Fritshche, „Skarb Troi”
  • Joseph Rudyard Kipling, „Księga dżungli”
  • Janusz Korczak, „Król Maciuś Pierwszy”
  • Marcin Kozioł, „Skrzynia Władcy Piorunów”
  • Selma Lagerlöf „Cudowna podróż”
  • Stanisław Lem, „Cyberiada” ( fragmenty).
  • Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
  • Andrzej Maleszka, „Magiczne drzewo”
  • Karol May, „Winnetou”
  • Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”
  • Małgorzta Musierowicz, wybrana powieść
  • Ewa Nowak, „Pajączek na rowerze”
  • Edmund Niziurski, „Sposób na Alcybiadesa”
  • Sat-Okh „Biały mustang”

Klasy VII – VIII

Lektury obowiązkowe:

Klasa VII

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”
  • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”
  • Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace”

Klasa VIII

Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  • Miron Białoszewski, „Pamiętnik z powstania warszawskiego”
  • Agata Christie, wybrana powieść kryminalna
  • Arkady Fiedler, „Dywizjon 303”
  • Ernest Hemingway, „Stary człowiek i może”
  • Barbara Kozłowska, „Pozłacana rybka”
  • Jan Paweł II, „Przekroczyć próg nadziei”
  • Nancy H. Kleinbaum, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
  • Henryk Sienkiewicz, „Krzyżacy”
  • Eric – Emmanuel Schmiitt, „Oskar i pani Róża”
  • Melchior Wańkowicz, „Monte Cassino”
  • Karolina Lancokorońska, „Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945” (fragmenty)

Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.