Wykaz lektur

Wykaz lektur szkolnych

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Zarzeczu Dużym

rok szkolny 2020/2021

KLASY I – III

Lista lektur w pakiecie Wielka Przygoda – klasa 1

semestr I 

Hans Christian Andersen „Księżniczka na ziarnku grochu”

Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” (wstęp i rozdział dziesiąty)

Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka” (tekst w podręczniku)

Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” (tytułowe opowiadanie)

Trzy małe świnki” (tekst w podręczniku)

semestr II

Adam Bahdaj „Pilot i ja”

Jan Brzechwa „Kwoka” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Dzieci Pana Astronoma” (tekst w podręczniku)

Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka” (wybrane zagadki)

Grzegorz Kasdepke, Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu (tekst w podręczniku)

Lucyna Krzemieniecka „O marcu i pannie Juliannie” (tekst w podręczniku)

Wojciech Widłak „Legenda o Lechu Czechu i Rusie” (tekst w podręczniku)

Stefania Posadowa „Stopka królowej Jadwigi” (tekst w podręczniku)

Julian Tuwim „Wszyscy dla wszystkich” (tekst w podręczniku)

Lista lektur Elementarz odkrywców

Lista lektur klasa 2

Semestr 1

Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda

Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie

Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)

Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)

Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)

Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” – rozdział „Wystraszek”

Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka

Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)

Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

Semestr 2

Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)

Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)

Jan Grabowski „Czarna owieczka

Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)rozdział pierwszy i rozdział o skarpetce drugiej.

Lista lektur Elementarz odkrywców

Lista lektur klasa 3

Władysław Broniewski „Jesienny wiatr” (tekst w podręczniku)

Jan Brzechwa „Michałek” (tekst w podręczniku)

Wanda Chotomska „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)

Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragment w podręczniku)

Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragment w podręczniku)

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek ma kłopoty” (fragment w podręczniku)

Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)

Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”

Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)

Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach

Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka

Marcin Pałasz „Sposób na Elfa

Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach; Wiano św. Kingi

Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko

Jan Brzechwa „Żuraw i czapla” (tekst w podręczniku)

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” (tekst w podręczniku)

Maria Krüger „Karolcia

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)

Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment w podręczniku)

Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją

Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba

Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragment w podręczniku)

Joanna Papuzińska, Asiunia

Klasa IV

Lektury obowiązkowe:

1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa; http://www.stypendiada.pl/files/Akademia%20Pana%20Kleksa%20-%20klasa%204.pdf

2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks); https://komiksy-christa.prv.pl/?komiks=Kajko_i_Kokosz

3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań); http://www.orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/goscinny-mikolajek1.pdf

4. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa. http://www.stypendiada.pl/files/Lew,%20czarownica%20i%20stara%20szafa.pdf

Lektury uzupełniające:

1. Roald Dahl, Charlie i fabryka czekolady;

2. Carlo Collodi, Pinokio. http://sp11.siedlce.pl/biblioteka/lektury%20kl%204-6/Pinokio.pdf

Klasa V

Lektury obowiązkowe:

1. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni; https://www.youtube.com/watch?v=zDWrQ45bVW0 (audiobook)

2. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy; https://www.youtube.com/watch?v=4WyYOpnQNco (audiobook)

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy.html

3. Bolesław Prus, Katarynka. https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/katarynka.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=1GYBD8dtE3c (audiobook)

Lektury uzupełniające:

1. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza; https://www.youtube.com/watch?v=ey3q3qf50I4 (audiobook) http://sp11.siedlce.pl/biblioteka/lektury%20kl%204-6/Ania%20z%20Zielonego%20Wzgorza.pdf

2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród. https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod.html

Klasa VI

Lektury obowiązkowe:

1. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi; https://docplayer.pl/24561909-Felix-net-i-nika-oraz-gang-niewidzialnych-ludzi.html

2. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem.

https://cloud2k.edupage.org/cloud/tolkienjrr__hobbit_czyli_tam_i_z_powrotem%281%29.pdf?z%3ASf6l0u0YJcPGYXttOZNcNH%2FWPIxH3jzZdoj016BLEyd5sRMUSfzqumYyratn8gi7

Lektury uzupełniające:

1. I. Jurgielewiczowi, Ten obcy. http://78.9.184.218/domeny/soleckajedynka/sub_web/library/e-biblioteka/Irena_Jurgielewiczowa-Ten_Obcy.pdf

2. Ewa Nowak, Pajączek na rowerze. https://www.youtube.com/watch?v=2zEo5eIZ0n4 (audiobook rozdz.1)

Klasa VII

Lektury obowiązkowe:

1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna; http://vsetutpl.com/uploads/files/powie_wigilijna.pdf

2. Aleksander Fredro, Zemsta; https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zemsta.html

3. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; http://sp2.lukow.pl/pliki/lektura2.pdf

4. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace; https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/syzyfowe-prace.html

5. Henryk Sienkiewicz, Latarnik. https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/latarnik.html

Lektury uzupełniające:

1. Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża; http://www.orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/schmitt-oskar-i-pani-roza.pdf

2. Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów. https://docplayer.pl/6464051-Nancy-h-kleinbaum-stowarzyszenie-umarlych-poetow.html

Klasa VIII

Lektury obowiązkowe:

1. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (całość); https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz.html

2. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę; https://docplayer.pl/5199569-Antoine-de-saint-exupery-maly-ksiaze.html

3. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis; https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/quo-vadis.html

4. Juliusz Słowacki, Balladyna. https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna.html

Lektury uzupełniające:

1. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze; http://www.orsza.pl/images-media/wszystko-o-szkole/I-03-lektury/hemingway-stary-czlowiek-i-morze.pdf

2. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego. https://download.komputerswiat.pl/ksiazki/beletrystyka/pamietnik-z-powstania-warszawskiego

Wykaz lektur szkolnych

Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Zarzeczu Dużym

rok szkolny 2018/2019

KLASY IV- VI

Lektury obowiązkowe:

klasa IV:

  • Jan Brzechwa, „Akademia Pana Kleksa”.
  • Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”.
  • René GoscinnyJean-Jacques Sempé „Mikołajek” (wybór opowiadań)
  • Clive Staples, „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”

Klasa V:

  • Ignacy Krasicki, wybrane bajki.
  • Ferenc Molnar, „Chłopcy z Placu Broni”
  • Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”

Klasa VI:

  • Rafał Kosik, „Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
  • John RonaldTolkien, „”Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  • Adam Bahdaj, „Kapelusz za 100 tysięcy”
  • Frances Hodgson Burnet, „Tajemniczy ogród” lub inna opowieść;
  • Lewis Carroll, „Alicja w Krainie Czarów”
  • Aleksander Dumas, „Trzej muszkieterowie”
  • Olaf Fritshche, „Skarb Troi”
  • Joseph Rudyard Kipling, „Księga dżungli”
  • Janusz Korczak, „Król Maciuś Pierwszy”
  • Marcin Kozioł, „Skrzynia Władcy Piorunów”
  • Selma Lagerlöf „Cudowna podróż”
  • Stanisław Lem, „Cyberiada” ( fragmenty).
  • Kornel Makuszyński, wybrana powieść;
  • Andrzej Maleszka, „Magiczne drzewo”
  • Karol May, „Winnetou”
  • Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”
  • Małgorzta Musierowicz, wybrana powieść
  • Ewa Nowak, „Pajączek na rowerze”
  • Edmund Niziurski, „Sposób na Alcybiadesa”
  • Sat-Okh „Biały mustang”

Klasy VII – VIII

Lektury obowiązkowe:

Klasa VII

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”
  • Henryk Sienkiewicz, „Quo vadis”
  • Stefan Żeromski, „Syzyfowe prace”

Klasa VIII

Lektury uzupełniające (obowiązkowo dwie w każdym roku szkolnym), na przykład:

  • Miron Białoszewski, „Pamiętnik z powstania warszawskiego”
  • Agata Christie, wybrana powieść kryminalna
  • Arkady Fiedler, „Dywizjon 303”
  • Ernest Hemingway, „Stary człowiek i może”
  • Barbara Kozłowska, „Pozłacana rybka”
  • Jan Paweł II, „Przekroczyć próg nadziei”
  • Nancy H. Kleinbaum, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
  • Henryk Sienkiewicz, „Krzyżacy”
  • Eric – Emmanuel Schmiitt, „Oskar i pani Róża”
  • Melchior Wańkowicz, „Monte Cassino”
  • Karolina Lancokorońska, „Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945” (fragmenty)

Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże.